Wobbler, 20 yıla yakın bir geçmişi bulunan Norveç’li progresif rock grubu. Grubun şimdiye kadar çıkarmış olduğu 4 albümden sonuncusu olan 2017 tarihli “From Silence to Somewhere” pek çoğumuzun yakından tanıdığı bir albüm olsa gerek. Çıktığı zaman ortalığı kavurmuş, pek çok eleştirmen tarafından “70lerin Progresif Rock havasını tekrara düşmeden yakalamayı başarmış” olarak betimlenen ve de modern progresif rock dünyasında kült olmuş sayılabilecek bir albüm çıkarmışlardı.

Wobbler bu sefer yeni albümü “Dwellers of the Deep” ile karşımıza çıkacak. Önceki albümde gerçekten çıtayı oldukça yükseğe taşıdıkları için bu albümde biraz hayal kırıklığıyla karşılaşmayı bekliyordum. Beklediğim gibi olmadığına çok sevindim gerçekten, Wobbler önceden yaptıklarının da üstüne katarak çok daha derli toplu, Progresif Rock’ın altın çağının o büyülü havasını yakalayabilmiş ancak bir şekilde de pek çok modern progresif rock grubunun hissettirdiği gibi 70’lerde müzik yapmış başka bir grubun sounduna benzemeyen nitelikli bir albüm çıkarmış. Ayrıca belirtmek gerekir ki grubun klavyecisi Lars Fredrik Frøislie’in klavye ve analog ekipmanlara düşkünlüğü kesinlikle albümde etkisini göstermiş.

Albüm By the Banks isimli parçayla enerjik ve seri biçimde açılışını yapıyor ve sizi başlangıçtan itibaren içine çekmeye başlıyor. Başlangıçtan itibaren kayıt kalitesini hissedebiliyorsunuz. İnişli çıkışlı ilerleyen bu parça bittikten sonra bizi albümden yayınlanan tek single olan Five Rooms karşılıyor. Sizleri heyecanlandırmak istemeyiz ama bu single’dan çok daha fazlasını albümde deneyimleyebileceksiniz, tam bir prog ziyafeti olmuş.

Five Rooms’tan sonra Naiad Dreams parçasıyla kısa ama etkili bir geçiş dinliyoruz ve albümün son parçası olan Merry Macabre bizleri karşılıyor. Merry Macabre ise müzikal anlamda yaşadığımız bu güzel deneyime 19 dakikalık bir bitirici vuruş gibi geliyor. Kapanış parçası stil olarak açılış parçasına oldukça benzese de açılış parçasının bizde bıraktığı bazı soru işaretlerini albümün başından beri görmeyi beklediğimiz vuruculuk ve yaratıcılık ile gideriyor. Son yıllarda progresif rock dinleyici olarak biraz aç kalmıştık. Wobbler 2017’de çıkardığı başarılı albümden sonra adeta bu albüm ve özellikle bu parça ile 2017’deki başarısının şans olmadığını bizlere gösteriyor gibi.

 

 

Albüme harcanan özen ve emek kayıtta ve müzikte de kendisini belli ediyor. Wobbler dünya normale döndüğü zaman bolca konser turlarına çıkarak hasret gidermek istediğini beyan ediyor. Böylesine başarılı ve değerli bir grubu bir gün ülkemizde dinleyebilmek isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak gibi değil.

Ön incelemesini yaptığımız bu albüm 23 Ekim 2020’de piyasaya çıkacak, Wobbler’ın plak şirketi Karisma Records websitesinden plak ve cd formatlarında ön sipariş verebilirsiniz.