Daha önce bir çok tartışmaya bir çok yazıya konu olmasına rağmen bu albümden bahsetmeden yapamadım ve albümün incelemesini yazmaya karar verdim.

Gerek siyasal gerek toplumsal açıdan sert sözler barındıran albüm aslında müzikal anlamda da bir başkaldırışa sahip. Konseptini George Orwell’ın Hayvan Çiftliği adlı romanından alan albüm, romanın da fikirlerinin dışına çıkarak anti-kapital bir içeriğe sahip oluyor. Roger Waters’ ın öncülüğünde kaleme alınan albüm, özellikle Pigs (Three Different Ones) şarkısında tavrını ne kadar net bir şekilde ortaya koyduğunu gösteriyor.

Albüm ilk olarak Pigs On the Wing şarkısıyla başlıyor ve yine aynı şarkının devamı olan Pigs On the Wing Part II ile bitiyor. İçeriğinde üç tane simgesel hayvanı barındıran albüm, ilk önce Dogs’u anlatmaya başlıyor, ardından Pigs ve en sonunda Sheep’i anlatarak final sözlerine geçiyor.

Fikirsel ve sözel anlamda Waters’ın egemenliğinde olan albüm, sosyal ve politik konuları o zamanın şartlarına bağlı kalmayarak genel bir biçimde ortaya koyuyor. Soğuk Savaş yılları olmasına rağmen böylesine bir içeriğe sahipken albüm büyük sayılabilecek başarılar elde ediyor.

Dogs

Albümün ilk simgesel hayvanıdır. Köpek olarak temsil edilen “yandaş-işbirlikçi” kesimi anlatır. Burjuvaziye ait olan köpekler çıkarları uğruna her şeyi yapabilecek bir ruha sahiptir. Elindeki, çevresindeki her şeyi daha iyi bir sınıf uğruna hiç edebilir.

(İlk olarak You’ve Got to Be Crazy olarak 1974 yılında yazılan Dogs şarkısı, daha sonra yapılan içerik ve müzikal altyapı değişiklikleri ile Animals albümünde kullanılmıştır.)

Pigs

“Domuz” aslında albümün temel kaynağıdır. İktidardır. Her şeyi tek elden yöneten, her şeyi en iyi bilen o’dur. Albümün kaygısız en sert sözleri bu hayvan için yazılmıştır. Çünkü dediğimiz gibi o “en büyüktür.”

Sheep

Hayatta da olduğu gibi, bir yerde sürü olmalı ki onları da güdebilen bir köpek olsun, bu yüzden koyunlar albümün domuzlar ve köpekler tarafından sömürülen tarafıdır. Albüme göre aslında hepimiz koyunuzdur ve hepimiz bu sömürü düzenine boyun eğmekteyizdir.

Waters’ın egemenliğinde olan albüm aslında gruptaki hafif çatırdamaların başladığı dönemdir. Waters’ın her şeyi kendi kafasında oluşturması ve onun fikirlerine uyulmasını istemesi diğer grup üyelerini özellikle Gilmour’ı baya kısıtlar. Kendisini albümün müzikal beyni olarak belirten Gilmour, her ne kadar kısıtlandı desek de Dogs’daki gitarında kendini ön plana çıkarır. Belki de Dogs’un albümün en iyi şarkısı olarak nitelendirilmesinde, Gilmour’ın gitarının etkisi Waters’ın sözlerinden daha ön plandadır.

Çıkış yılı: 1977

Şarkı Listesi

Pigs On The Wing 1 1:24
Dogs 17:01
Pigs (Three Different Ones) 11:20
Sheep 10:22
Pigs On The Wing 2 1:24

 

  • David Gilmour – Gitar, bas, vokal, talkbox, synthesizer
  • Roger Waters – Vokal, bas, akustik gitar, ritim gitar, vocoder, tape effects, kapak dizaynı
  • Richard Wright – Hammond org, Fender Rhodes piyano, Yamaha piyano, ARP synthesizer, backing vocals
  • Nick Mason – Davul, perküsyon, teyp efektleri, kapak dizaynı