Fotoğraflar: Nazım Can  Işık

 

Jakuzi, kökleri 2015’te atılan bir Türk Synthpop grubu. Kutay Soyocak ve Taner Yücel‘in ortak projesi olarak kuruluyor. Canlı grupta ise Kutay Soyocak vokalleri, Can Kalyoncu davul ve altyapıyı, Meriç Erseçgen ise bas gitarı hallediyor. Jakuzi, sadece Türkiye standartları için değil genel olarak oldukça başarılı bir proje, çoğunlukla arabesk ve melankolik sözleri, harika bir synth altyapısıyla desteklemek oldukça hoş olmuş.

Jakuzi’ye Türkiye’de synthpop’un genelden daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan grup diyebiliriz. 

Konserde Lubunya şarkıları ile hızlı ve enerjik bir giriş yaptılar. Kutay Soyocak‘ın sahnedeki enerjisi çok yüksekti ve biz dinleyenleri hem olan bitene kilitleyip hem de iyi vakit geçirmemize vesile oldu. Lubunya‘dan sonra hiç ara vermeden, Bir Düşmanım Var şarkıları ile devam ettiler. Yeni albümlerinden Toz şarkısına kadar, Hiç mi Yok, Belki de Sen Haklısın şarkılarını da arada çaldılar.

 

Grubun sahne performasında takdire şayan bir uyum içerisindeler, davulda Can  Kalyoncu hem altyapıyla ilgilenirken aynı zamanda oldukça başarılı bir davul performansı sergiledi. Bas gitarist Meriç Erseçgen‘in bas gitarının sesi oldukça rahat duyulabiliyordu ve kendisi gerekli yerlerde gerektiği gibi çaldı.

Yeni albümden dinletilenlere bakarak konuşmak gerekirse, internette veya başka bi yerde yeni albüm hakkında pek fazla bilgi bulabilmek mümkün değil. Sahnede yeni albümden bir kaç parça çaldılar. Çalınanlara göre oldukça umut verici bir albümün geldiğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Jakuzi durmak nedir bilmiyor!

 

Fotoğraf: Aylin Doğan

Yangın ve Dark Pop da yeni albümden çalınanlar arasındaydı, özellikle Dark Pop oldukça umut vaat edici duruyor. Bu iki şarkıdan sonra, Koca Bir Saçmalık şarkılarını çaldılar. Seyircinin en çok ilgi gösterdiği ve kendini kaybettiği şarkı da buydu. Daha sonra ise ardından İstediğin Gibi Kullan şarkılarıyla devam ettiler. Böylece atmosferin heyecanını kaybetmeden keyifli anlar yaşanmasına vesile oldular.

Kutay Soyocak performansı boyunca üstte görülebileceği şekilde seyircilerle sürekli etkileşim içinde ve defalarca aralarında bulunarak şarkılarını seslendirdi, bu durum dinleyenler için unutulmaz anlar yaşattı.

Konserin ikinci yarısına başlandığında ise, hızı ve eğlencenin dozunu arttırdılar, grup da sahneye ve seyircilere daha çok alışmış ve daha rahat gibiydi.

Sahne performansından biraz daha bahsetmek gerekirse, olması gerektiği gibi seyircinin hazzına yönelik bir tutum içerisindelerdi, yer yer seyirciyle interaktif durumlarda da bulundular. Konser sonunda tişörtünü sahneye fırlatan bir seyircinin sahneye çağrılıp şarkı söyletilmesi unutulmayacak anlardan biriydi.

Daha sonra ise yeni albümlerden iki parça olan, Köprü ve Çölde Vaha’yı çaldılar. Yine Aynı Şeyi yaptım ile şarkıları ile konseri bitirdiler. Daha sonra seyircilerin bitmek bilmeyen ısrarıyla geri dönüp, Geriye Dönemiyor, Yangın, İstediğin Gibi Kullan, ve Koca Bir Saçmalık’ı çalarak konseri bitirdiler. Kutay ile de kısa bir interaktif sohbet sonrası evlerimize dağıldık.

 

Özetle, Jakuzi canlı performansında oldukça başarılı bir grup, eğer fırsat bulursanız kaçırmamanız gerekiyor. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede böyle projelerin yer alması oldukça güzel, elimizden geldiğince bu idealist ve başarılı grupları desteklemeliyiz.

 

Bu içeriğin tüm hakları progresifrock.com’a aittir. İzin alınmadan herhangi bir şekilde kullanılamaz.