Bla Lotus İsveç’ten 3 kişilik bir grup, “6 telliye yer yok.” mottosuyla çıkmış grupta, bas haricinde gitar bulunmuyor.

Bizlerin de seveceği bir tat olan, “klasik prog” öğelerine yakın tarzda müzik yapmak istemiş bir grup ilk albümüyle karşımızda. Kendileri etkilendiklerini şöyle sıralıyorlar: “Emerson Lake & Palmer, Yes, Pink Floyd, Black Sabbath, Jimi Hendrix, Deep Purple, Procol Harum, Genesis, Led Zeppelin, Atomic Rooster, Kebnekajse, Hansson & Karlsson, Trummor & Orgel, Dungen, Beatles…” 

Albümü ilk dinleyişte de anlaşılabileceği üzere 70lerdeki demeyelim de 70lerin başındaki melodik ve tutkulu müziği bol bol dinleyip, onu da arayan bir müzik yaptıklarını kavrayabiliyoruz.

Grup üyeleri kabaca 3 enstrümanla oldukça zengin bir atmosfer yaratmayı denemişler ve başarmışlar gibi, albüm genel olarak 70lerden de hatırlayacağımız uzun yapılar ve riffler arasında dönüp duruyor.

Albüm ilk şarkısı olan Trajectory ile “airy” olarak tabir edeceğimiz sakin ama adımları sağlam bir başlangıç yapıyor. Burada hemen başlar başlamaz bütün albüm boyunca peşimizi bırakmayacak olan yoğun organ varlığı bizi karşılıyor, peşinden izmit pişmaniyesi gibi keyifli davul yardımına koşuyor, ve bu ikili bas ile birleştiğinde şarkı bizi alıp götürüyor. Nefis bir şarkı gerçekten…

 

İkinci şarkı olan Omnistar Firefly ile işler biraz daha kızışıyor. Bas gitar varlığını daha çok ortaya koymaya başlıyor. Riffler hafif kompleksleşiyor, ancak asıl çözülme noktası Mephistopheles şarkısında gerçekleşiyor. Bu şarkıdan sonrasını detaylı yazma niyetinde değilim, kesinlikle dinleyip deneyimlemeniz gereken bir albüm.

Bas ve davulun ritim işini agresif ve melodik olarak kotardığı üzerine oldukça güzel bir şekilde döşenmiş klavye işi ve vokal seven biriyseniz, bu albüm tam size göre! Oturun bir açın beğeneceksiniz…

Bla Lotus

Fredrik Andersson: Hammond and Farfisa Organ, Mellotron, synthesizer, elektrik piyano, flüt, vokaller
Linus Karlsson: bas gitar, Theremin, rastgele ses efektleri
Wiktor Nydén: Davul ve perküsyon

Şarkı Listesi

1. Trajectory (3:33)
2. Omnistellar Firefly (6:08)
3. Mephistopeles (8:09)
4. Moebius (7:33)
5. Recreational Nuke (4:17)
6. Indian Money (8:20)

Grubun Sitesi

Facebook