4. Zorlu Performans Sanatları Merkezi Caz Festivali’nin programı açıklanalı çok uzun süre olmadı. Her sene programıyla bizleri mutlu eden festivalin bu sene de programı dolu dolu. 30 Nisan ve 5 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak festivalin hazırlığında ciddi bir emek harcandığı her şekilde hissediliyor. Hazırlığında Montreux Caz Festivalinin örnek alındığı bu festivalde pek çok müzik türü ve tarzı icra eden sanatçılar yine İstanbul’da sevenleriyle buluşacak.

Bizler de progresifrock.com ekibi olarak takipçilerimiz için böyle bir liste hazırladık.

 

Billy Cobham’s Culture Mix

Caz ve Fusion efsanesi Billy Cobham’ı tanımayan yoktur. Pek çok başucu albümümüzde de imzacı olan ve hem solo kariyeri hem de George Benson, Ron Carter, Stanley Clarke, Miles Davis, Deodato, Mahavishnu Orchestra gibi pek çok sayısız ve efsane grup ve müzisyenlerle kült albümlerde emeği bulunan Billy Cobham, yeniden İstanbul’da olacak.

 

Eivind Austad Trio with Another Tribute to David Bowie

Norveç ve Bergen caz sahnesinin hatırı sayılır gruplarından Eivind Austad Trio, David Bowie anısına bir konser verecek, bir kaç yıl önce de İstanbul’da aynı anı konserini veren grup Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında tekrar seyircilerle buluşacak.

 

Hiromi

Japon Caz Piyanisti Hiromi, çok da kısa sayılmayacak bir aradan sonra tekrar İstanbul’da olacak. Özellikle canlı performansları oldukça göz kamaştırıcı olan ve eserlerinde Fusion ve Progresif Rock etkilerini yoğun bir şekilde hissedebildiğimiz piyanistin Alive albümünden aşağıda paylaştığımız Spirit isimli parçayı dinlediğinizde elinizin bilet almaya hızlıca gideceğine eminiz.

 

 

Jethro Tull: The Prog Years

Bu konser hakkında çok şey söylemeye gerek var mı? Hemen hemen tüm progresif rock severlerin gittiğinde yarım bir sırıtmayla izleyecekleri nefis bir konser olacaktır. Grubun şu anki durumunu düşündüğümüzde Ian Anderson solo grubu gibiymiş gibi gitmek çok daha da mutlu edebilir notunu düşmeyi de unutmayalım.

 

Mike Stern & Jan Gunnar Hoff Group

Amanın! Bir fusion ağırlıklı konser daha. Mike Stern yakın zamanda Dave Weckl ile Zorlu’ya gelmiş ve bizlere harika anlar yaşatmıştı. Bu sefer de Jan Gunnar Hoff ile kurduğu grup ile geliyor. Yine Norveçli bir piyanist olan Jan Gunnar Hoff; Mike Stern, Alex Acuna(Weather Report), Chick Corea, Pat Metheny gibi sanatçılarla beraber çalışmış.

 

Peter Hook & The Light

Joy Division ve New Order’ın bas gitaristliğinden tanıdığımız Peter Hook’un önderlik ettiği Peter Hook & The Light da İstanbul’da bizimle buluşacak gruplar arasında. Hook’un oğlunu da göreceğimiz grubun konserinde bizi pek çok sürpriz bekliyor olabilir.

 

Tinariwen

Tinariwen. Tinariwen. Tinariwen. 2017’de yine Zorlu PSM’ye gelen bu harika Mali’li grubu tanımlamak çok zor. Bu grubu dinleyecekler çok özel bir konsere gittiklerini bilmeliler. Fusion sevenlerin ise adeta çılgına dönecekleri bir müzik yaptıklarını söyleyebiliriz kabaca. Sadece şu parçayı dinleyin, bileti alınca yine konuşuruz.

 

Wishbone Ash

Güzel haberler durmak bilmiyor bu sene gerçekten. Andy Powell’lı Wishbone Ash de festivale katılan gruplar arasında. Sadece düşüncesi bile iç gıdıklamaya yetiyor.

 

Yellowjackets

Son olarak da Robben Ford’un kuruculuğunu yaptığı ve uzun yıllarda bizlere pek çok güzel albüm bırakmış Amerikalı Fusion grubu Yellowjackets var. Yakın bir dönemde Jaco Pastorius’un oğlu Felix Pastorius’un da bas gitar çaldığı bu grup harika bir konser icra etmeye festivale gelenler arasında. Buyurun dinleyelim.

 

 

Bu sene de dolu dolu programla gelen festivalin tam programını aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.