Wobbler son albümü olan “From Silence to Somewhere” albümünü 2017 yılında çıkarmış ve progarchives’ta birinci olurken progresif rock camiasında da beğeniyle karşılanmıştı. Tabi bu sizi yanıltmasın Wobbler yıllardır harika işler çıkaran bir Norveçli grup. İncelemeye çalışacağım konser Norveç’in Trondheim şehrindeki Teaterhuset Avant Garden isimli mekanda geçiyor. Konser incelemesi dediğime bakmayın öyle ahım şahım bir şey yapmadan duygularımı paylaşma gayretindeyim.

Mekan küçük, ama güzel bir mekan. Özellikle deneysel şovlara kucak açmasıyla progresiflerin de beğeneceği bir bakış açısına sahip olduğunu düşünüyorum. Boyutu hakkında da şunu söyleyeyim, 250 biletin tamamı satılmıştı ve tam dolmuştu mekan. Mekanın ses sistemi ortalamanın üstü bir düzeyde yani oldukça idare etti ama özellikle fotoğraf açısından ışıkların hiç iç açıcı olmadığını söyleyebilirim. Kadıköydeki köhne barlarda daha iyi ışıklandırma sistemi görmüştüm.

 

Marius Halleland

Wobbler, konserde yalnız değildi yan grup olarak yine geçtiğimiz yıl harika bir albüm çıkarmış Arabs in Aspic vardı. Sahneye önce Wobbler çıktı benim anlatacağım kısımlar da burası olacak.

Kristian Hultgren

Rendered in Shades of Green parçasıyla hiç beklemeden hızlı bir giriş yaptılar. Daha sonra yeni albümle aynı isimde olan “From Silence to Somewhere” şarkısıyla devam ederek ortamı şenlendirdiler. Giderek hem kitlenin hem de grubun da açılmasıyla ortam daha da keyiflendi. Grup yaptığı işin doruğunda, kitle mutluydu. Her iki taraf da bulutların üstünde gibiydi.

Konser hakkında bahsetmek istediğim bir husus da Klavye ekipmanı olarak güzel beslenmiş olmalarıydı. Bir mini moog, nord stage 2, Lesliesiyle beraber bir Hammond B3, Mellotron ve Fender Rhodes mevcuttu. Daha ne denebilir ki!

Soldan sağa: Kristian Hultgren, Martin Kneppen, Marius Halleland

 

Grubun müziğinden biraz bahsetmem gerekirse, oldukça klasik dönemden etkilenmişler ve bunu özgün bir biçimde yansıtıyor diyebilirim. Yer yer ELP, Magma, PFM, Genesis gibi grupların tadını alıyorsunuz ve şahsen sıkıcı olduğunu düşündüğüm neo-prog soundundan eser yok.

 

Andreas Prestmo

 

Grup güzel güzel devam ederken bir şey farkettim, dinlediğimiz klasik dönemcilere göre oldukça genç sayılan bir grup bu. 70 yaşındaki bir sanatçı gerçekten yaptığı işin doruğunda, hala daha güzel işler de çıkarıyor olabilir, ki şimdiye kadar karşılaştıklarımda öyleydi ama bu gençlerde özellikle progresif rock’un revaçta olmadığı bir dönemde böyle müzik yapanlarda harika bir enerji ve motivasyon var. Eskiler harika konserler çıkarıyor olabilir muhteşem keyif alıyoruz ama bi doymuşluk da hissedilmiyor değil, bu grupta ise sahnede harika bir enerji vardı. İlk defa fotoğrafını çektiğim bir konserde fotoğraf çekmeyi bırakıp da kendimi seyircilerin arasına atasım geldi.

 

Marius Halleland

Özetle, iki grup da harika birer konser verdiler. Seyirci mest oldu, herkesin mutlu ayrıldığına eminim, başta da söylediğim gibi bu bir incelemeden ziyade öznel bir anlatım olacaktı. Umarım hoşunuza giden bir yazı olmuştur.

Wobbler:

Kristian Karl Hultgren
Lars Fredrik Frøislie
Martin Nordrum Kneppen
Andreas Wettergreen Strømman Prestmo
Marius Halleland

Setlist:

1. Rendered in Shades of Green
2. From Silence to Somewhere
3. Fermented Hours
4. Foxlight
5. Clair Obscur/Rubato Industry

Wobbler Web Sitesi

Wobbler Facebook

Fotoğraflar ve yazı: Nazım Can Işık