Tabii, Progresif Rock doğası gereği tanımlaması oldukça zor belki de sınırsızlığından dolayı imkansız olan bir türdür. Ancak kafamıza silah dayanıp bir tanımlama yapmamız istense muhtemelen şöyle bir şey derdik:

 

Günümüzde pek çok müzik eseri progresif sıfatını hakedebilir, ama ‘Progresif Rock’ türü 60ların sonundaki deneysel dönemde gelişmeye başlayıp 70lerde ve sonrasında da gelişmeye devam etmiş bir müzik türüdür. Tipik olarak kulağımız 4/4lük ritim ölçülerine alışkındır, ama progresif rock bundan biraz daha fazlası. Yine tam bir tanım yapmak mümkün olmasa da progresif eserler şöyle öğeler barındırabilir: Şarkının uzunluğu, karmaşıklığı(hem enstrümantal hem de söz olarak) geleneksel rock enstrümanlarını daha deneysel bir yol ile çalmak, ayrıca daha az geleneksel olan enstrümanları da katmak diyebiliriz.

 

Progresif müzik çoğunlukla tipik 60’ların 3 dakikalık şarkılarından daha uzun olmaya eğimlidir. bazıları 45 dakikaya hatta daha fazlasına da çıkabilir! Şarkılar ayrıca tipik şarkı/nakarat düzeninden ziyade farklı farklı parçalara bölünüp bir hikayeyi de anlatıyor olabilir.

Eğer dikkatli dinleyip ölçüleri saymaya çalışırsanız, kolay gelmeyecektir. Progresif müzik farklı ritim ölçülerine ve şarkı boyunca değişmelerine yatkındır. Popüler aksak ritim ölçülerine 7/8, 5/4, 7/4 örnek verilebilir. Böyle bir durum bazen şarkıyla uyuşmak yerine şarkıyı dikkatlice takip etmeye de yol açabiliyor.

Progresif Rock gitar, bas, davul ve vokalden oluşan tipik rock grubunuz da değildir çoğunlukla.  Çoğunlukla, gruba orda ne işi var diye düşüneceğiniz enstrümanlar eşlik etmekte, klavye, piyano, kilise organı, veya keman, cello gibi orkestral enstrümanlar belki de tam takım bir orkestra bulunabilmekte.  Progresif Rock ile uğraşan müzisyenlerde de müziğin doğasından dolayı genel rock’a göre daha yüksek bir beceri bulunabilmekte, müzisyenlerin daha tutkulu ve teknik olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

 

Progresif Rock oldukça karmaşık ve yaratıcı iken, bu durumdan sözler de varsa nasibini alıyor. Diğer müzik türlerine kıyasla oldukça sofistike şarkı sözleri ile karşılaşmanız mümkün. Şarkı sözlerinin de karmaşıklığı işin içine girince bir albümü anlamak, sindirmek oldukça uzun süre alabilmekte. Ama bazılarımızın da tutkusu bu…

 

Bu durumu da hesaba katınca, konsept albüm gibi bir konu giriyor hayatımıza. Pek çok albüm belli bir konsept etrafında toplanıp sadece o temadan bahsedebilmekte ve müzikle sözler de bununla uyumlu olabilmekte. Konsept albümler de deneyimi daha da eğlenceli hale getiren güzelliklerden biri.

 

Özet olarak, Progresif aşağı yukarı 50 yıldır ortalarda, 70lerin sonunda progresif rock ana akım popülerliğini yitirmiş olsa da,  günümüze kadar yaşamayı başarmış ve özellikle günümüzde teknolojinin de etkisiyle sadık bir takipçi kitlesine sahip bir müzik türüdür.

 

 

Müzik söz konusu olunca ihtimallerin sonu yok, progresif rock sanatçıları da bundan olabildiğince faydalanıp, oldukça garip ve kafa karıştırıcı ancak dinledikçe daha fazla istemenizi sağlayacak müzikler üretmeyi amaç edinmiş kişilerdir diyebiliriz.