Frank Zappa hayatı boyunca Litvanya’da bulunmadı, hatta herhangi bir şekilde bağlantısı bile olmadı. Ama, Litvanya gençliğinin onunla bağlantısı vardı,

Frank Zappa onların özgürlüğünün simgesiydi.

 

Litvanyalı fotoğrafçı Saulius Paukstys Zappa’nın 1992’deki Kaliforniya konseri ardından Zappa ile tanıştı. Diğer pek çok doğu avrupalı gibi o da, sanatçının deneysel stilinden etkileniyordu. Onun hayatta ve müzikte sınırları zorlayışı bu özgürlüğünü “yeni” kazanmış eski sovyet ülkeleri için oldukça ilham vericiydi.

 

Marx ve Lenin’in heykelleri yerle bir edildi, ancak yerleri boş  kaldı.

 

Zappa 1993’te kanserden öldü. Vilnius şehrinin heykel sanatçılarından biri, koruyucu meleklerini anmak istedi, ama Paukstys bunu yeni dönemin tam demokratik bakış açısını göstermek için bir fırsat olarak gördü.

Eğer hükümet “The Illinois Enema Bandit” şarkısını söylemiş bir adamın heykelini şehrin ortasına dikmelerine izin verirse bu gerçekten yeni bir dönemin habercisi olacaktı.

Yerel Frank Zappa hayran kulübü imzalarını topladı, izinlerini aldı, bütçesini toparladı. Ama yöneticiler biraz şüpheciydi. Neden şehir ile alakası olmayan birinin heykelini dikiyorlardı sahi? Özellikle otorite karşıtı mesajlar veren birinin.

Hayran kulübünün üyelerinden biri Zappa’nın yahudi özelliklerini öne çıkardı, zira o zamanlarda hükümet Yahudi tarihini öne çıkarmak konusunda hummalı bir çalışma yürütüyordu.

70 yaşındaki Konstantinas Bogdamas amcamız tarafından Frank Zappa’nın kafası heykel yapıldı ve dikildi. Konstantinas aynı zamanda yıllar yıllar önce yapılmış, şimdi döküntü olan komünist heykelleri yapan aynı kişiydi. Zappa’nın kafası 1995’te görücüye açıldı. Vilnius Ordu Bandosu açılış seremonisinde çeşitli zappa şarkıları çaldı.

Heykelden sonra Litvanya’da Frank Zappa bayağı popülerlik kazandı.