İlk dinlediğim progresif albümlerden biridir Rings of Earthly Light, tabi o zaman ne progdan haberim vardı, ne de türün büyük gruplarını dinlemiştim. Sadece Pink Floyd’un belli başlı şarkılarını dinlemiş -hangileri olduğunu tahmin edersiniz sanırım- King Crimson’ın sadece Epitaph’ını ve Jethro Tull’ın sadece Aqualung’unu bilen biriydim. Prog ile ilişkim bu kadardı. Ne Eloy’dan haberim vardı, ne de VDGG’den. Ama küçücük müzik listemin dışında koca bir dünyanın olduğunu da seziyordum. Derken bir gece Progtürk’ün sitesi düştü ekranıma, adını çok duyduğum fakat hiç dinlemediğim veya hakkında hiçbir şey bilmediğim birçok grup hakkında incelemeler vardı. Karar vermiştim. Dinlemeye başlayacaktım bu akşam. Öncelikle yazıları okumaya başladım. Yazılardan Eris Pluvia’nın Rings of Earthly Light albümü hakkında olanı dikkatimi çekmişti. Albümü inceleyen kişi, bir gece radyo dinlerken bir şarkıya denk geldiğini, fakat ne şarkının ne de grubun ismini duyabildiğini söylüyordu. Uzun bir süre şarkıyı aradığını ve yıllar sonra bir başka gece şarkının yeniden karşısına çıktığını anlatıyordu.Şarkı Rings of Earthly Light’ın kapanış şarkısı The Way Home’du.

 Albümü açtım ve dinlemeye başladım. Önce The Way Home’u açmıştım tabii ki. Çok etkilenmiştim. Flüt ve saksofonun birlikteliği, Alessandro Serri’nin vokali, elektrogitar… Her şey yerli yerindeydi. Art arda kaç kez dinledim hatırlamıyorum. Benim için birçok şeyin başlangıcı oldu bu albüm. Sonra çok daha güzel albümler dinledim belki, çok daha büyük gruplar dinledim ama ilk yazımı Rings of Earthly Light hakkında yazmak istedim, bir teşekkür olarak.

Albümün ilk şarkısı albüme de ismini veren Rings Of Earthly Light, altı kısımdan oluşan bu 17 dakikalık parça albümün omurgası diyebiliriz. Parça, flütle müthiş bir girişe sahip. Bu girişi takip eden saksofon – flüt atışması ile vokalin yaklaşık ikinci dakika gibi şarkıda yerini alması. Ardından dördüncü dakika gibi giren elektrogitar…  Çok sağlam bir introya sahip albüm. Bir diğer bayıldığım kısım da dokuzuncu dakika gibi yerini alan kadın vokal ile flüt birlikteliği. Pastoral bir havaya sahip albümlere kadın vokalin her zaman yakıştığını düşünüyorum. Albümün en sağlam şarkısı belki de Rings of Earthly Light.

Bu güzide parçayı In The Rising Mist takip ediyor. Rahatlatıcı bir akustik gitar melodisiyle başlayan parça synthin de dahil olmasıyla atmosferik bir hal alıyor ve flütün en güzel hallerinden biriyle karşı karşıya kalıyoruz synthin hemen ardından. The Way Home’a kadar sürecek, kısa ama etkileyici parçaların ilki In The Rising Mist.

Albümün üçüncü şarkısı The Broken Path, albümün en hareketli parçası sanırım. Bu şarkıyı yine akustik gitar ve flüt ikilisiyle oluşmuş huzur dolu, enstrümantal bir parça Glares Of Mind takip ediyor.

Ve albümdeki favori şarkım Pushing Together, aydınlık bir havayla açılan şarkı, vokalin girmesine yakın can yakan bir hal alıyor ve Alessandro Serri’nin muhteşem vokali …Üçüncü dakikanın ortalarına doğru giren elektrogitar… You’ll Become Rain’e giden yolu hazırlıyor. You’ll Become Rain kırılgan bir vokalle başlıyor, güzel ve bir o kadar da kısa bir parça.

Albümün son şarkısına geliyoruz, The Way Home.  Akustik gitar, flüt ve vokal birlikteliği ile başlayan şarkı davulun da yerini almasıyla daha hareketli bir hal alıyor. Saksofonun katılımı ve elektrogitarın da girmesiyle dönülmez akşamın ufkuna ulaşan şarkı birden yavaşlıyor. Sonra synthin girmesi ve ardından gelen saksofon ile vokal ikilisi bitirişi yapıyor. Geriye müthiş bir albüm dinlemiş olmanın mutluluğu ve yağmurlu günlerde dinlenecek bir dolu şarkı kalıyor.

Albümün yarattığı duygu ile kapaktaki resim arasında büyük bir yakınlık var bence. Masmavi bir göğün altında, insan suretini almış bulutlar gibi süzülüyorsunuz siz de, albüm boyunca. Kandinsky’nin renkler ile ilgili bazı görüşleri vardır. Bazı renklerin bazı enstrümanlar ve bazı duygular ile bağlantısı olduğuna inanır ressam. Örneğin açık mavi flütün rengidir. Hüznün ve dinginliğin rengidir bu renk aynı zamanda. Rings of Earthly Night’ı düşünüyorum ve kapağındaki açık mavi tonu, ne hoş bir tesadüf.

Flüt severlerin bayılacağı bir albüm Rings Of Earthly Light. Bu güzel albümü bir dinleyin derim.