Bazı albümler, şarkılar vardır, sahip oldukları melodileri ile birlikte dinleyene duygusal olarak o kadar yoğun bir an yaşatırlar ki dinleyeni bambaşka bir mekana alıp götürürler. İşte bu albüm baştan sona böyle bir yoğunlukla bezeli bir albüm. Ragnarök’ü ne zaman dinlesem, yıldızlı bir gecede deniz kenarında hafif bir meltem eşliğinde hayata, sevdiklerime dair düşündüğüm ya da hiçbir şey düşünmeden yalnızca anın tadını çıkarttığım bir yolculuğa çıkarım.

Açıkçası bu albümü ilk ne zaman dinlediğimi hatırlamıyorum ama bu albümün beni bu yolculuğa çıkarttığı zaman dünmüş gibi aklımda. Sırf var olmanın verdiği hüznü taşıyan ama bunu olabildiğince tatlı ve sakin bir şekilde veren bir albüm Ragnarök. Ve işin en güzel tarafıysa hiçbir şekilde vokal içermemesinden dolayı her dinleyenin kendi iç sesiyle şarkılara eşlik edebileceği, baştan sona akustik gitarla, bazen elektro gitarla bir solonun girdiği ve yer yer yan flütün insanın içine işleyen melodisiyle bu albüm eminim herkes için farklı bir tecrübe olacaktır.

İşin duygu ve his kısmını bir yana bırakıp albümün teknik kısımlarına geçelim. Albümün bütün şarkıları enstrümantal ve isimleri İsveç dilinde. Folk ve prog türlerinin çok başarılı bir birleşimi olan bu albüm 1976 yılında aynı isimli İsveçli grup Ragnarök tarafından yapıldı. Albüm o kadar piyasa altında kalmış durumda ki grup elemanlarıyla alakalı bilgi edinmek dahi oldukça zor. 1972 yılında İsveç’in Kalmar şehrinde kurulan grup 1975 yılında ilk albümleri olan Ragnarök’ü yapana kadar pek fazla piyasada değildi. Tabi bu albümleri de onları piyasa tarafından bilinen bir grup haline getirmedi.

Sonuç olarak albümle alakalı söyleyebileceğim, herkesin en azında uygun bir anda tecrübe etmesi gereken bir sanat eseri. Ayrıca albüme başlanmadan önce albümle aynı tatlılıkta olan kapağına da bakılması önerilir.

 

  • Davul– Lars Peter Sörensson
  • Davul, Gitar – Stefan Ohlsson
  • Bas – Staffan Strindberg
  • Gitar, Flüt, Saksafon – Henrik Strindberg
  • Gitar – Peter Bryngelsson